Случвало ли се е детето ви да има трудности със справянето с различни задачи или да не може да сподели и да комуникира своите нужди? Децата преживяват много и интензивни чувства в ежедневието си и често е предизвикателство за родителите да намерят най-добрия начин да помогнат в справянето с тези емоции. Понякога може да бъде изключително трудно да си проправиш път към емоционалния свят на растящото си дете, за да се свържете емоционално.
Развиването на емоционалната интелигентност в основата си цели да помогне на децата да научат за своите емоции и да започнат да ги разпознават и назовават, за да могат да ги изразяват по един приемлив начин в поведението си.
Има множество изследвания, които показват, че децата, които са насърчавани да разпознават и изразяват емоциите си от техните родители, са по-успешни като възрастни в области като приятелски взаимоотношения, работа и академични постижения.
Родителите, които помагат на децата си да разберат собствените си емоции и емоциите на другите, ги учат да управляват този процес, така че в крайна сметка децата да могат да регулират собствените си емоции и поведение по позитивен начин.
КАК РАБОТИ РАЗВИВАНЕТО НА ЕМОЦИОНАЛНАТА ИНТЕЛИГЕНТНОСТ
Понякога подхода за промяна на поведението на детето не успява да отговори на чувствата, които стоят зад това поведение. Понякога забравяме, че емоциите са важен механизъм за оцеляване, начинът на природата да ни води през живота. Те ни помагат да се научим да се доверяваме на нашите възприятия, да определяме безопасността си, да разбираме нуждите си и да осмисляме нашия опит. Емоциите са предназначени да бъдат усетени и признаването им е от решаващо значение за нашето благосъстоянието.
Отношението на хората към емоциите като цяло засяга и тяхната родителска роля. Те могат да обичат децата си силно, и въпреки това непрекъснато да отхвърлят или критикуват чувства, които определят като неприемливи, създавайки възможност децата им да не успеят да развият емоционална връзка с себе си и други важни за тях хора в живота им. Ето защо емоционалната интелигентност е толкова важна, защото подпомага здравословното социално и емоционално развитие – в детството и извън него.
ПЕТ СТЪПКИ ЗА РАЗВИВАНЕ НА ЕМОЦИОНАЛНА ИНТЕЛИГЕНТНОСТ
1. Бъдете наясно с емоцията на детето си
2. Разпознайте изразяването на емоцията на вашето дете като идеален момент за интимност и споделяне
3. Слушайте с емпатия и валидирайте чувствата на детето си
4. Помогнете на детето си да се научи да назовава емоциите си с думи
5. Сложете граници, децата имат право на всякакви чувства, но не и на всяко поведение